piatok 3. januára 2014
Tak, ako aj v roku 2012, aj v tom s trinástkou zo všetkých mnou prečítaných kníh niektoré spomedzi ostatných vyčnievali. Či už bol lepší samotný autorov štýl, nápad alebo jeho spracovanie, odporúčam vám práve tieto knihy:
pozn.: názov kníh uvádzam v jazyku, v ktorom som ich čítala

1. The Sea of Traquility (Katja Millay) 
Autorkina prvotina s krásnou obálkou sa dočkala poriadneho úspechu. U našich českých susedov vyšla pod názvom Moře klidu. Knihu som čítala ešte začiatkom roka, a už vtedy som pochybovala, či nájdem tento rok lepší príbeh než tento od Katje Millay. Nenašla som.
Hodnotenie na GR:  4,50 (24 167 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5*

2. Angelfall (Susan Ee) 
Čítala som viacero kníh s anjelskou tematikou, ale žiadna z nich nebola taká temná, plná akcie a hrozivých situácií ako táto. A to vyšla už v roku 2011. Susan Ee a jej Angelfall si všimlo už aj vydavateľstvo Motto - Pád anjelov by mal vyjsť 20. januára, v českom jazyku Pád andelú 22. januára.
Hodnotenie na GR:  4,27 (35 340 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5* (recenzia)

3. Me Before You (Jojo Moyes) 
Až po dočítaní tejto knihy som sa dozvedela, že Jojo Moyes nie je žiadny nováčik a dokonca práve vychádza slovenský preklad pod názvom Predtým ako som Ťa poznala.  Myslím že Me Before You by som pokojne mohla označiť za najrealistickejšiu knihu, akú som v roku 2013 čítala. Krásna, smutná, inšpirujúca...pripravte si poriadny balík vreckoviek.
Hodnotenie na GR:  4,35 (11 447 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5* (recenzia)

4. Hate List (Jennifer Brown) 
Toto je jedna z tých kníh, ktoré by mali byť na strednej škole povinné. Lebo všetko čo sa tam deje, je reálne a šikana môže dopadnúť aj veľmi, veľmi zle. Hate List je jedna úžasná kniha o stredoškolákovi, ktorému rupnú nervy...a vysporiadať sa s tým musí jeho priateľka a celé mesto.
Hodnotenie na GR: 4,07 (19 214 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5* (recenzia)

5. Osudná cesta (Kathy Reichs)
Bolo mi dopriate, a niekedy koncom roka 2012 som Kathy Reich videla naživo v bratislavskom Martinuse. Okrem toho, že som si dala jej knihu podpísať, to bol skvelý zážitok a môžem povedať, že Kathy je skutočne charizmatická žena a reálne si ju viem predstaviť pri skúmaní všetkých tých kostier, o ktorých píše. Ja, ako fanúšik seriálu Kosti som si veru prišla na svoje (aj keď kniha a seriál sú úplne odlišné).
Hodnotenie na GR:  4,01 (22 484 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5* (recenzia)

6. V is for Virgin (Kelly Oram) 
Vtipná jednohubka od Kelly Oram, ktorá má toho na svedomí už tiež viac. Napriek tomu, že celá (totálne celá) kniha je o sexe, nie je tam žiadna scéna v ktorej by sa sexu niekto oddával. Knihu s námetom, kde by sa pekná stredoškoláčka otvorene prezentovala ako zástankyňa „sexu až po svadbe“, viedla kampaň na podporu tejto témy a stala sa verejne známou ako Virgin Val...no kým som si neprečítala V is for Virgin, netušila som že niečo také môže existovať. Skutočne originálny nápad, ktorý sa oplatí prečítať! 
Hodnotenie na GR: 3,77 (2 872 hodnotení)
Moje hodnotenie: 4*

7. Magic Slays /Kate Daniels 5/ (Ilona Andrews) 
Celú sériu o Kate Daniels mám rada asi najmä preto, že v nej nachádzam podobnosť s Mercy Thompsonovou (P. Briggs). Kate je tiež dospelá žena, odvážna, sarkastická, no aj tak stále žena. A Curran je takisto ako Adam bohovský chlap! Odporúčam celú sériu tejto autorsko-manželskej dvojice (ona je Ilona, on je Andrew). Séria vychádza v češtine vo vydavateľstve Fantom Print.
Hodnotenie na GR: 4,47 (21 692 hodnotení)
Moje hodnotenie:  4*

8. Wallbanger (Alice Clayton) 
Nuž. Zábavná kniha...nemám rada mačky, ale tu som si jednu obľúbila. Slovné prestrelky medzi hlavnými postavami boli úžasné, malo to šťavu na tých miestach, kde to šťavu malo mať.  Minulý rok (myslím 2013) som prečítala veľa kníh (určite viac než zvyčajne) zo žánru New Adult a z Chick Lit, a toto je jedna z tých, ktorej dej si stále perfektne pamätám, pretože ma bavila. Už samotná obálka (a aj názov) tak trochu naznačuje, o čom kniha bude. Avšak tak ako V is for Virgin, aj Wallbanger je svojsky originálny príbeh, s mnohými vtipnými scénami. Prvá polovica je na vtipné momenty bohatšia, no tá druhá tiež veľmi nezaostáva.
Hodnotenie na GR: 4,23 (55 225 hodnotení)
Moje hodnotenie: 4*

9. My Life Next Door (Huntley Fitzpatrick)
Jej matka je vážená politička, ktorá upratuje každý deň a štetiny koberca musia byť v jednom smere. On býva vo vedľajšom dome, má doslova húf súrodencov...a upratovanie radšej ani nespomínajme. Jej matka by susedov najradšej odsťahovala, ona by naopak chcela mať ich voľnosť a radosť z každodenného života. Pekný, nenásilný a ľahký príbeh, okorenený slušnou zápletkou. Skvelo sa to čítalo, odporúčam!
Hodnotenie na GR:  4,07 (28  578 hodnotení)
Moje hodnotenie: 5*

10. The Edge of Never (J. A. Redmerski)
V slovenčine Radšej nikdy. Ďalší kúsok z New Adult žánru. Zaujímavý príbeh, no druhá polovica knihy za tou prvou značne zaostávala. Aj napriek tomu je to fajn oddychovka, ktorá vás možno prekvapí. 
Hodnotenie na GR:  4,41 (63 390 hodnotení)
Moje hodnotenie: 4* (recenzia)

1 komentár:

  1. Většinu knih neznám, ale Moře Klidu jsem četla v Aj a moc se mi líbilo :)

    OdpovedaťOdstrániť

Používa službu Blogger.

Menovky

Nasledovatelia

Zobrazenia blogu

Luci's bookshelf: read

Atonement The Little Prince Animal Farm The Catcher in the Rye The Old Man and the Sea Angels & Demons

More of Luci's books »
Book recommendations, book reviews, quotes, book clubs, book trivia, book lists