streda 27. novembra 2013
Originálny názov: On the Island
Vydavateľ: Ikar
Formát: pevná väzba, 312 strán
Rok vydania: 2013

Anotácia: Tridsaťročnej šarmantnej učiteľke angličtiny Anne Emmersonovej ponúknu prácu na leto. Má doučovať TíDžeja Callahana v prenajatom domčeku na Maldivách, kde ho už čakajú rodičia. Ponuku bez zaváhania prijme, pretože si bude užívať more a zároveň pracovať.
Šestnásťročnému TíDžejovi sa, naopak, z Chicaga nechce, no nikto sa ho na to nepýta. Práve zvíťazil nad onkologickým ochorením a rád by strávil prázdniny s kamarátmi, no namiesto toho musí dobiehať zameškané učivo.
Na Maldivách Annu a TíDžeja čaká posledný úsek cesty – dvojhodinový let hydroplánom ponad Indický oceán. Pilot však náhle dostane infarkt a lietadlo sa zrúti do vody. Dvom cestujúcim zachránia život záchranné vesty a do rána doplávajú na neobývaný ostrov. Anna s Tídžejom sú odhodlaní stoj čo stoj prežiť, no dennodenne čelia mnohým ťažkostiam. Hoci veľa užitočných vecí sa ako zázrakom zachránilo z trosiek lietadla, nemajú pitnú vodu, jedlo, oheň, obydlie. Čaká ich prírodná katastrofa, tropické búrky, nebezpečenstvo na nich striehne aj z mora. Dni sa menia na týždne, z týždňov sa stávajú mesiace. Hrozí možnosť, že TíDžejovi sa vráti rakovina. Počas oslavy narodenín na ostrove si Anna uvedomí, že sa vynára ďalší problém: dokáže na ostrove žiť s chlapcom, ktorý sa postupne mení na muža?

Recenzia:
Celkom „klasický“ námet - stroskotanie na opustenom ostrove. Avšak namiesto opusteného Robinsona sa na síce krásnom, ale predsa len opustenom ostrove ocitne tridsaťročná učiteľka Anna a jej žiak, tínedžer, T.J. (TíDžej). Ale vráťme sa na začiatok, ako sa vlastne učiteľka a jej žiak môžu ocitnúť na ostrove? Jednoducho. T.J. prednedávnom porazil rakovinu, a jeho rodičia nechcú nič iné, než konečne stráviť so synom plnohodnotný čas bez obáv o jeho zdravie. Na tento účel nie je nič vhodnejšie, než stráviť leto na Maldivách. A keď už má T.J. stráviť leto s rodičmi (namiesto aby konečne ŽIL medzi svojimi rovesníkmi a dohnal zameškané v sfére sociálneho života), prečo k tomu skvelému času nepridať aj dobiehanie zameškaného učiva? Tak sa na palubu lietadla dostala Anna - prijala ponuku stráviť leto na Maldivách doučovaním chlapca (už len kto by to neprijal?), ktorý mal uplynulý rok iné starosti. 

Anna a T.J. cestujú na Maldivy neskôr než TíDžejovi rodičia, zažijú meškanie leu a následne dlhé čakanie na ďalší. A aby toho nebolo málo, to konečné spojenie na ostrov zmeškajú. Letisko im však nájde náhradný odvoz - hydroplán s rozmerným kapitánom Mitchom, ktorý sa už od štartu sťažuje na pálenie záhy. Z pálenia záhy sa náhle posúvame k infarktu, a je len otázkou pár sekúnd, kým hydroplán vrazí priamo do vody a roztriešti sa. 

Čo nasleduje potom, je už naozaj priam klasika robinsonovského žánru. Našich dvoch stroskotancov more vyplaví na opustenom ostrove, po počiatočnom šoku sa začnú spamätávať, zistia že sú smädní, hladní, spálení a vyčerpaní. Pitná voda predstavuje najväčší problém, a východiskom sa stáva až dážď. Čo sa stravy týka, sú predsa na pomerne exotickom ostrove, takže chlebovník a kokosová palma čo-to poskytnú. Neskôr sa k tomu pridá lov ostrovných sliepok a amatérsky rybolov. More akoby zázrakom vyplavuje na ostrov aj Anninu batožinu, TíDžejov batoh (a aj časť z Mitcha, čo nie je až také super). Na ostrove sa teda pomaly udomácňujú, šanca záchrany sa každým dňom znižuje. T.J. dokonca dostane od autorky typicky chlapskú úlohu - postaviť skromný príbytok.  Ich život pokračuje v primitívnych ostrovných podmienkach, a Anne nerobí radosť ani možnosť návratu TíDžejovej rakoviny.

Zaujímavým prvkom knihy Na ostrove je najmä čas, ktorý prebehne od stroskotania po koniec príbehu. Do tejto pomerne útlej knihy autorka vsunula autorka až tri stroskotanecké roky, a teda tri roky učiteľky a dospievajúceho žiaka osamote. Dá sa to tiež považovať za pekné oživenie robinsonoviek, keďže k problému „ako prežiť?“ pridáva aj problém citového a vzťahového charakteru dvoch ľudí opačného pohlavia. Konflikt príbehu je postavený, samozrejme, na veľkej vekovej medzere medzi učiteľkou a študentom, čo už, ťažko si vyberiete s akým starým človekom stroskotáte.  A teraz sa môžeme zamyslieť...odolali by sme? (Osobne predpokladám že áno, ale kniha je kniha.)

Na ostrove je síce skôr také to pravé letné čítanie, no predstava ostrova, horúčav, kokosových paliem a úžasnej lagúny je podľa mňa ideálna aj do tohto neideálneho, zimno-jesenného počasia. A ako bonus máme vyvíjajúcu sa (ale nie vulgárnu!) zápletku medzi učiteľkou a žiakom. 

Hodnotenie: 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.

Menovky

Nasledovatelia

Zobrazenia blogu

Luci's bookshelf: read

Atonement The Little Prince Animal Farm The Catcher in the Rye The Old Man and the Sea Angels & Demons

More of Luci's books »
Book recommendations, book reviews, quotes, book clubs, book trivia, book lists